Na današnji dan – 27.maj

Dogodilo se na današnji dan – 27. maj

1564. – Umro je Žan Kalvin, švicarski vjerski reformator francuskog porijekla. Kalvin je osnovao kalvinsku protestantsku crkvu, jednu od ključnih unutar antirimokatoličke reformacije. Sklonivši se od rimokatoličkih progona u Ženevu, 1536. godine je objavio “Ustanove kršćanske vjere”. Kalvinova reformacija brzo je našla pristalice u Francuskoj, Engleskoj (puritanci), Škotskoj (prezbiterijanci), Holandiji, Češkoj, Slovačkoj, Mađarskoj, Vojvodini i Sjevernoj Americi.

1679. – Engleski parlament usvojio je “Habeas korpus akt”, zakon kojim su građani zaštićeni od nezakonitog hapšenja i pritvaranja. Osnovni principi ovog zakona kasnije su ugrađeni u ustav Sjedinjenih Američkih Država.

1703. – Ruski car Petar Veliki osnovao je Sankt Peterburg na ušću rijeke Neve u Baltičko more, grad koji je postao prijestolnica Rusije do 1918. godine. Grad je 1914. preimenovan u Petrograd, a boljševici su ga 1924. preimenovali u Lenjingrad. Ime Sankt Peterburg vraćeno je 1991. godine.

1840. – Umro je Nikolo Paganini, italijanski virtuoz na violini i kompozitor. Paganini je komponovao šest violinskih koncerata i čuvenih 24 kapriča za solo violinu, značajno doprinoseći literaturi za ovaj instrument.

1842. – Objavljen je ustav “Društva srpske slovesnosti”, preteče Srpske kraljevske akademije, odnosno Srpske akademije nauka i umjetnosti. Društvo su 1841. u Beogradu osnovali Jovan Sterija Popović i Atanasije Nikolić s ciljem usavršavanja srpskog jezika i širenja nauke na srpskom jeziku.

1860. – Jedinice italijanskog revolucionara Đuzepa Garibaldija, vođe nacionalnooslobodilačkog pokreta za ujedinjenje Italije, zauzele su grad Palermo, ubrzo i cijelo ostrvo Siciliju, nakon čega su prešle na kopno i u septembru 1860. trijumfalno ušle u Napulj.

1868. – Rođen je srpski pjesnik Aleksa Šantić, autor antologijskih pjesama “Ostajte ovdje”, “Emina” i “Veče na školju”. Pripadao je mostarskom književnom krugu i bio je osnivač Srpskog pjevačkog društva “Gusle”. Šantić je bio pod uticajem srpskih pjesnika poput Branka Radičevića i Jovana Jovanovića – Zmaja, ali je izgradio vlastiti pjesnički izraz karakterističan po elegičnim i rodoljubivim motivima.

1871. – Rođen je francuski slikar Žorž Anri Ruo, poznat po svom ekspresionističkom stilu, snažnom koloritu i tragičnim temama. Glavne teme njegovih slika su arlekini, ljudske maske i religiozni motivi.

1878. – Rođena je američka igračica irskog porijekla Isidora Dankan, pionir modernog baleta. Dankan je razvila novi baletski stil baziran na slobodnim pokretima inspirisanim antičkom grčkom umjetnošću i muzikom velikih kompozitora.

1909. – Rođen je srpski historičar umjetnosti Svetozar Radojčić, profesor na Filozofskom fakultetu u Skoplju i Beogradu, te član Srpske akademije nauka i umjetnosti. Njegova djela značajno su doprinijela razumijevanju srpske srednjovjekovne umjetnosti.

1910. – Umro je njemački bakteriolog Robert Koh, jedan od osnivača bakteriologije i dobitnik Nobelove nagrade za medicinu 1905. godine. Otkrio je bacil tuberkuloze, izolovao bacil antraksa i pronašao uzročnika kolere.

1923. – Rođen je američki diplomata njemačkog porijekla Henri Kisindžer, državni sekretar SAD-a od 1973. do 1977. godine i dobitnik Nobelove nagrade za mir 1973. godine. Bio je ključna figura u američkoj diplomatiji tokom Hladnog rata.

1937. – Poslije više od četiri godine gradnje, u San Francisku je pušten u saobraćaj “Golden gejt”, jedan od najvećih mostova na svijetu, koji je ubrzo postao simbol tog američkog grada.

1941. – NJemačko vojno zapovjedništvo Srbije u Drugom svjetskom ratu objavilo je naredbu kojom je, pod prijetnjom smrću, zabranjeno slušanje stranih radio-stanica, osim njemačkih.

1941. – Britanski brodovi potopili su njemački ratni brod “Bizmark” u Atlantskom okeanu, nakon što je ovaj tri dana ranije potopio britansku krstaricu “Hud”.

1942. – U okupiranoj Čehoslovačkoj, smrtno je ranjen šef njemačke nacističke tajne policije Gestapo Rajnhard Hajdrih, što je izazvalo talas represalija protiv stanovništva u Češkoj i Moravskoj.

1943. – Kod Žabljaka, u Drugom svjetskom ratu, spustila se vojna delegacija britanske vrhovne komande radi uspostavljanja veza sa Narodnooslobodilačkom vojskom Jugoslavije.

1964. – Umro je Džavaharlal Nehru, prvi premijer nezavisne Indije i jedan od osnivača pokreta nesvrstanih.

1988. – Sirijske trupe ušle su u južna predgrađa Bejruta, okončavši ulične borbe između rivalskih muslimanskih šiitskih milicija.

1991. – Poslije Zalivskog rata, vođe opozicije Kuvajta sastale su se s emirom šeikom Džaberom al-Ahmadom al-Sabahom, zahtijevajući više demokratije i vraćanje na snagu ustava.

1992. – U Ulici Vase Miskina u Sarajevu eksplodirale su četiri granate, usmrtivši 16 osoba i ranivši više od stotinu. Istoga dana, delegacija Stranke demokratske akcije napustila je konferenciju u Lisabonu.

1993. – Od eksplozije automobila bombe ispred firentinske palate Ufici, koju je podmetnula italijanska mafija, poginulo je pet ljudi, a ozbiljno je oštećena zbirka italijanskog slikarstva, antičkih skulptura i tapiserija.

1994. – Ruski pisac Aleksandar Solženjicin, poslije dvije decenije u izbjeglištvu, vratio se u Rusiju.

1996. – Rusija je potpisala sporazum s čečenskim separatistima o okončanju borbi u Čečeniji, ali su čečenske snage ubrzo prekršile sporazum.

1997. – NATO i Rusija potpisali su “Osnivački akt o međusobnoj saradnji”, kojim je stvoren zajednički Stalni savjet NATO-Rusija za konsultacije o evropskoj sigurnosti.

1999. – Haški tribunal za ratne zločine podigao je optužnicu protiv jugoslovenskog predsjednika Slobodana Miloševića i drugih visokih zvaničnika.

2004. – Američke snage suspendovale su ofanzivne operacije protiv radikalne šiitske milicije u svetom iračkom gradu Nadžafu.

2006. – U snažnom zemljotresu u indonezijskom gradu Jogjakarti poginulo je oko 5.000 ljudi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *